Solution:
Work done = m × g × h = 50 kg × 9.8 m/s^2 × 2 m = 980 J Solution: Work done = m × g × h = 50 kg × 9
Then, calculate the efficiency:
KE = ½ × m × v^2 = ½ × 5 kg × (2 m/s)^2 = 10 J Solution: Work done = m × g × h = 50 kg × 9
Potential energy is the energy an object possesses due to its position or configuration. There are two main types of potential energy: gravitational potential energy and elastic potential energy. Solution: Work done = m × g × h = 50 kg × 9